Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Vincenzo Cottinelli - výstava fotografií

andrea zanzotto 1999 le poesie e prose scelte
andrea zanzotto 1999 le poesie e prose scelte
21.10.2014 14:18 | redakce ZaKulturou.cz

Výstava fotografií

Vincenzo Cottinelli je italský fotograf, který za 20 let činnosti shromáždil obsáhlý archiv portrétních fotografií spisovatelů, básníků, herců, vědců, malířů, filozofů, které byly vystaveny na mnoha místech v Itálii i v zahraničí, publikovány v časopisech a tvořily obálky knih. Jeho díla lze nyní spatřit v Praze.

Tentokrát jde však o něco zvláštního nejen výběrem tváří, které odpovídají jeho kulturním zálibám: Dario Fo, Umberto Eco, Vincenzo Consolo, Claudio Magris, David Grossman, nejen významnou pozorností, která je věnována očím a pohledu směrem k fotografovi nebo někam nad něj.

Jde o výpovědní hodnotu jejich gest, prostředí v němž žijí nebo žili, kreativní pohyb rukou a prstů, jejich oblíbené pracovní nástroje, předměty, jež jim něco říkaly: knihy, bílé listy, poznámky, pera, brýle, cigarety, tužky, psací stroje nebo malířské stojany a plátna, či divadelní rekvizity, stěny na nichž jsou přišpendleny oblíbené věci. Životním prostorem, kde se žilo i pracovalo, jim byl ateliér plný náznaků, zážitků a vzpomínek.

Černobílá fotografie, které se věnuje především, spíše adekvátně zachytí zamyšlený výraz tváře a ducha věcí; autor si nepřeje rozptýlit diváka barevným ztvárněním.

Technické údaje:

49 osobností, 155 černobílých fotografií, umělecké tisky na barytovém papíře se želatinovou podložkou tónované selenem.

Životopisné údaje:

Vincenzo Cottinelli (Brescia 1938) vytváří černobílé fotografie. Působil u agentury Grazia Neri v Miláně a Opale v Paříži, jeho fotografie (portréty intelektuálů, emblematické fotografie a reportáže) lze najít v časopisech, denících a na obálkách knih po celém světě.

Samostatné výstavy:

 v Itálii od r. 1945-1994-2012, v zahraničí na Italských kulturních institutech ve Vídni, Bernu, Havaně, Tel Avivu, Jeruzalémě a v Londýně; v Paříži pak v Petite Galerie Tour de Babel.

Knihy fotografií: Visages da la Culture italienne Tour de Babel 2013; Il Sogno del Giardino, Contrasto 2012; La domenica, arabo, Riello 2005; Tiziano Terzani: ritratto di un amico, Vallardi 2005; Ritratti d’Autore, Ancona 2002; Philobiblon, Mantova 2001; Volti dell’impegno, Grafo 1998; Sguardi, La Quadra 1995. Jeho fotografie ilustrují knihu A. Zanzotta Colloqui con Nino (2005) i titul W. Szymborské Posta Letteraria (Scheiwiller 2002).

Kaple Italského kulturního institutu

Šporkova 14, Praha 1

Doba trvání výstavy do 7. listopadu 2014

Otevřeno pondělí-čtvrtek 10-13, 14-17 hodin; pátek 10-14 hodin

Vstup volný

www.vincenzocottinelli.it

www.iicpraga.esteri.itTagy: výstava, výstava fotografií


Přidej komentář