Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstava Bílý stín: Bílé stíny fotografií Tona Stana ovládnou stěny Galerie Václava Špály

TONO STANO BILY STIN
Foto: Tono Stano, zdroj: www.spalovka.cz
08.05.2011 15:45 | Bílé stíny fotografií Tona Stana ovládnou stěny Galerie Václava Špály na pražské Národní třídě. Tento soubor fotografií, vznikající již od roku 1991, autor stále doplňuje. Pro Galerii Václava Špály vybral společně s kurátorem výstavy Pavlem Lagnerem zhruba 60 fotografií vzniklých v letech 1992 – 2011. Je pro ně charakteristické, že vše co je černé, je ve skutečnosti bílé a naopak. V této šíři budou fotografie v České republice vystaveny poprvé.


Jméno fotografa Tona Stana je dnes již světoznámou značkou. Proslavily jej především černobílé ženské akty, portréty celebrit, jako i reklamní a užitá fotografie.


Průvodní slovo k připravované výstavě v Galerii Václava Špály napsal básník, prozaik a hudebník Jáchym Topol: „Tono Stano, v jehož pracích jsme uvyklí vnímat tepot ženské krásy, teď dovlekl své modely, nejčastěji holky a dámy, z nějaké maškarády, divokého karnevalu či snad rovnou z přízračné ženské Lodi bláznů. Anebo na ně narazil na Petříně. Jo! Při nějaké trochu podezřelé slavnosti, nejspíš ve svitu měsíce v trávě mezi stromy vrchu Petřína. Všelijak se šklebí a pitvoří, nahaté či postrojené, jak ateliér dal. Jsou vyzývavé, zasněné a vytřeštěné ty obyvatelky světa, kde stín je bílý.“


Slovenský rodák Tono Stano (1960) absolvoval Střední umělecko-průmyslovou školu v Bratislavě, poté katedru fotografie na pražské FAMU. V současné době žije a pracuje v Praze. Jeho fotografie jsou oblíbené privátními sběrateli, stejně tak jsou součástí řady veřejných sbírek v České republice i v zahraničí.


Svoji proslulost získal především díky svým inscenovaným aktům a portrétům. Uspořádal mnoho samostatných i skupinových výstav v prestižních výstavních prostorách po celém světě. Dílo Tona Stana vyšlo již v několika monografiích.
Galerie Václava Špály - Praha 1, Národní 30
Otevírací doba: Po–Ne | 11–19 Vstupné: základní 40 Kč, studenti, senioři a držitelé průkazů ZTP mají 50% slevu.


Tagy: Tono Stano, Výstava


Přidej komentář