Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstava Česká loutka: tradice a současnost

antonin_sucharda-napoleonsky_vojak
Antonin Sucharda: Napoleonský voják
11.12.2011 12:57 |

 

 

Galerie Smečky, spravovaná Nadačním fondem, zahájila svou činnost v prosinci 2005 výstavou koláží Jiřího Koláře a Ladislava Nováka; současná výstava je již patnáctou v pořadí.

Česká loutka – tradice a současnost

30. listopadu 2011 – 28. ledna 2012

Zveme Vás na další „vánoční“ výstavu do Galerii Smečky. Tentokrát budou vystaveny zcela mimořádné historické a soudobé loutky a divadlo. 
Loutky a loutkové divadlo mají svou magii. Málokdo si dnes již uvědomuje, že se staří lidoví loutkáři snažili vyrovnat svými produkcemi velkému hereckému divadlu. Svou autentickou dikcí, převzatou od tehdejších divadelních herců, stylizovanými gesty a neopakovatelným humorem vytvořili jedinečný umělecký projev, který se od té doby stal prostorem i živnou půdou pro tvůrčí imaginaci mnoha umělců.

 

Jejich tvorba okouzluje nás diváky a plnou silou rozvijí  obrazotvornost, především tu dětskou. Dnes jsou loutky velmi často součástí sbírkových fondů různých muzeí v Čechách i na Moravě. Vedle toho existuje několik soukromých sbírek, které svým obsahem předčí sbírky muzeí i divadel. Jednu z největších a nejbohatších sbírek založil pražský sběratel Jiří Vorel. Právě všechny jeho historické marionety, divadla, kulisy a rekvizity jsou předmětem této výstavy. Jakýmsi protipólem staré tradice jsou vystaveny loutky současných loutkařů a řezbářů, kteří se tomuto řemeslu věnují profesionálně.

 


Galerie Smečky je otevřena od úterý do soboty od 11 do 18.30 hodin. Děti, studenti, důchodci a zdravotně postižení mají vstup zdarma, stejně jako držitelé Zákaznické karty Pražské plynárenské. Ostatní zaplatí 10 korun. 

Galerie Smečky je spravována Nadačním fondem, který byl zřízen za účelem správy galerie. Pražská plynárenská, a. s., dlouhodobě pronajatý objekt, jenž je ve vlastnictví Městské části Praha 1, pro tyto účely zrekonstruovala. Během několika let své existence se stala významnou výstavní síní, která si našla své místo na kulturní mapě hlavního města Prahy. GALERIE SMEČKY
Ve Smečkách 24, 110 00 Praha 1 
tel. 222 210 268, tel.
fax: 222 210 272 
e-mail: galerie.smecky@ppas.cz 

www.galeriesmecky.cz


otevřeno: úterý–sobota, 11–18.30 hodin
Ve státní svátky je Galerie Smečky uzavřena.

 Přidej komentář