Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstava čínského Bojovníka umění Wu Yi nabídne v zimě Pražské léto

Pražské léto - Malý odpočinek
Pražské léto - Malý odpočinek
19.11.2013 09:26 | redakce ZaKulturou.cz

Letní Prahu, českou krajinu i půvab českých žen očima mimořádného čínského umělce Wu Yi představí od 28. listopadu 2013 do 5. ledna 2014 výstava Pražské léto. V Galerii Václava Špály ji pořádá skupina PPF, která v tuzemsku systematicky podporuje hodnotné projekty z oblasti kultury a umění. Spolupořadatelem výstavy je Galerie Zdeněk Sklenář.

Mistr čínské tušové malby Wu Yi vystaví v Galerii Václava Špály zhruba padesát komorních obrazů ze svého letního pobytu v České republice. „Domnívám se, že Češi a Číňané mají jistý druh společné blízkosti, intimity,“ říká umělec, jehož jméno znamená v překladu Bojovník umění. On sám svá klidná, humorem a vlídností prodchnutá díla označuje jako „tichou pouť lehkého praktikování zenu“.

Podle kurátora a spolupořadatele výstavy Zdeňka Sklenáře je Wu Yi „absolutním malířem“. Jen málokdo ze západních výtvarníků totiž dokáže malovat tuší na papíře – tradiční čínskou technikou, vyžadující souzvuk myšlení a pohybu. Stejně tak málo Číňanů umí používat olej či temperu na plátně. „Wu Yi jako jeden z mála umělců na světě brilantně ovládá obojí. Jeho malby jsou inspirativní, pravdivé a dobrotivé,“ říká Sklenář.

Po tvůrčích pobytech v Německu, Francii a Japonsku je tak Česká republika čtvrtým místem, které bude mít to štěstí uvidět se pohledem Mistra nejstarší kultury světa.

Více na www.galerievaclavaspaly.cz


Tagy: Galerie, Galerie Václava Špály, Pražské léto, Výstava, Výstava obrazů


Přidej komentář