Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstava děl Renata Mambora v Italském kulturním institutu v Praze

Renato Mambor - Výstava děl
Renato Mambor - Výstava děl
18.09.2012 12:54 | redakce ZaKulturou.cz

Od 18.září do 6.října se v Italském kulturním institutu v Praze uskuteční vystava děl Renata Mambora. Vstup na výstavu je volný.

Renato Mambor je jednou z nejvýznamnějších osobností italské výtvarné scény 2. poloviny 20. století. Narodil se v Římě kde se také na konci 50. let minulého století umělecky formoval a kde poprvé zkoušel své umělecké vize a postupy. Využil přitom dvojrozměrnosti malířství a v poslední době také tvarů z lakovaného dřeva. Díla omezil na mentální princip, do jehož středu postavil lidskou bytost a její způsoby vnímání.

Taková je charakteristika dlouhé umělcovy cesty počínaje prvními malířskými cykly 60. let až k posledním instalacím a účasti na četných mezinárodních výstavách: Bienále v Benátkách v letech 2007, 2009, 2011 a 2012, výstava v hale č. 3 na Hamburském nádraží v Berlíně nebo Bienále v kubánské Havaně. Jeho projekt vytvořený na míru pro sídlo Italského kulturního institutu v Praze spojuje dohromady malířství, sochařství a instalaci, který promyslel a rozvrhl tak, aby vynikl otevřený a jasný dialog se starobylou architekturou paláce, s jeho freskami a bohatými dekorativními prvky.

„Dialog mezi současným uměním a ušlechtilou architekturou italské renesance stojí v centru pozornosti mé mise, právě toto jsem si předsevzal naplnit po dobu působení v Praze,“ prohlásil Paolo Sabbatini, ředitel Italského kulturního institutu. „Mamborova díla, pro jejich metafyzickou modernost se svou lehkostí a s respektem přihlašují k této nezměrné tradici. Jde o akt reprezentující vrchol duševního procesu jež pojímá toho druhého jako účastníka dialogu, nikoliv jako vetřelce. Mamborovy instalace oživí prostory Italského kulturního institutu nehmatatelnými, vzdušnými zjevy, tolik vhodnými pro toto místo kde již po 400 let přebývá italský duch“.

Pořadatel: Art Time Milán srl a Italský kulturní institut v Praze
Kurátor: Gianluca Ranzi
Vernisáž v pondělí 17. září 2012 za účasti Paoly Pitagora
Doba trvání: 18. září - 6. říjen 2012
Otevřeno pondělí, úterý, čtvrtek 9-13, 14-16 hodin; středa 9-13, 14-20 hodin; pátek 9-14 hodin
Italský kulturní institut, Šporkova 14, Praha 1
Vstup volný
Info: www.iicpraga.esteri.itTagy: Výstava, výstava obrazů


Přidej komentář