Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstava Fenomén IGRÁČEK pokračuje také v letošním roce, tentokrát v berounském Muzeu českého krasu

Výstava Fenomén IGRÁČEK
Výstava Fenomén IGRÁČEK
21.02.2017 20:07 | redakce ZaKulturou.cz

Oblíbená výstava Fenomén IGRÁČEK dorazila také do Berouna. O její uspořádání projevilo zájem Muzeum Českého krasu, kde bude zahájena slavnostní vernisáží dne 23. února, a potrvá zde do 23. dubna tohoto roku. Součástí výstavy jsou mimo jiné unikátní IGRÁČCI v podobě Václava Talicha a Jana Preislera. Putovní výstava na téma historie, současnost, vývoj a výroba legendární hračky budí velký zájem dětí i jejich rodičů. Ten přesvědčil již řadu kulturních institucí, hradů a zámků o smysluplnosti zařazení této expozice do svého programu. Výstava vznikla ve spolupráci s českým výrobcem hraček, společenských her a IGRÁČKA, společností EFKO - karton, s.r.o. a Technickým muzeem v Brně.

„Výrobce IGRÁČKA, společnost EFKO, navázala v rámci přípravy Výstavy Fenomén IGRÁČEK spolupráci s panem Miroslavem Svobodou z Mikulova, který přepracovává postavičky IGRÁČKŮ do různých, převážně, historických podob.  Pan Svoboda se podělil o svá dílka četníků, vojáků a hokejistů vytvořených z postaviček IGRÁČKA.  Jeho dílka se setkala s velkým ohlasem. Vznikla tak myšlenka ozvláštnit výstavu Fenomén v každém z hostitelských míst IGRÁČKEM v podobně významné osobnosti spjaté s danou lokalitou. Team připravující výstavu vybral ze známých osobností města Berouna dirigenta Václava Talicha a malíře Jana Preislera. Předpokládám, že postavičky pánů Talicha a Preislera budou po výstavě v Berouně umístěny v „síni slavných“ v Efku v Novém Veselí,“ uvádí Zdeněk Rauš, oddělení produkce výstav a provoz technických památek, Technické muzeum v Brně. „Drobné postavičky si nezadají ani s obry. Takovou zkušenost máme z výstavy v Technickém muzeu v Brně, kde se ve společnosti obřích pohyblivých dinosaurů v životní velikosti malí osmicentimetroví pracovníčci všech možných profesí rozhodně neztrácí. Cítí se zde dobře a těší se velkému zájmu návštěvníků,“ dodává Zdeněk Rauš. 

„IGRÁČEK vzbuzuje mezi jeho obdivovateli lidovou tvořivost. To dokládají i dvě zbrusu nové postavičky, nyní připravené pro výstavu v Berouně, které byly ručně odekorovány. Postavička k tomu vybízí,“ říká Miroslav Kotík, majitel společnosti EFKO. „Sami jako firma máme program tzv. Igráčkových dílniček, kdy si děti na nejrůznějších akcích mohou dotvořit IGRÁČKA, podle vlastního vkusu a přání. Vznikají tak pokaždé pěkná originální dílka,“ dodává Miroslav Kotík.

Muzeum Českého krasu zahájí Výstavu Fenomén IGRÁČEK dne 23. 2. v 17 hodin slavnostní vernisáží. Návštěvníci muzea zde naleznou mimo krátkodobých výstav, které se pravidelně obměňují, také stálé expozice věnované historii Berouna i krásám Českého krasu. Za zmínku jistě stojí expozice „Zbraně na Berounsku v 18. a 19. století“ představující chladné i palné zbraně, „Etnografická expozice“ či „Z dějin řemesel města Berouna“. Značná pozornost je věnována území Českého krasu, který představují expozice „Živá příroda Českého krasu“, „Geologicko-paleontologická expozice Barrandien“ seznamující se specifickým vývojem území a vyzdvihující zdejší lokality bohatých nalezišť zkamenělin, či expozice „Jeskyně a jeskyňáři v Českém krasu“. V těsné blízkosti náměstí stojí Plzeňská (tzv. horní) brána, která byla nedílnou součástí městského opevnění vybudovaného na přelomu 13. a 14. století. V jejích útrobách čeká mimo vyhlídky na město stálá expozice připomínající historii berounského opevnění či kopie nejvýznamnějších listin v historii města. Nejen znalce geologie pak jistě zaujme expozice „Geopark Barrandien“ pod širým nebem situovaná na muzejním dvoře o rozloze 340 m2. Zájemci o tuto tématiku zde naleznou řadu hornin, z nichž alespoň 11 kusů přesahuje hmotnost několika tun. Součástí expozice je i kameniště, ve kterém si návštěvníci mohou nalézt vlastní zkamenělinu, nejčastěji kus trilobita.

Muzeum Českého krasu, p. o., sídlí v dvojici měšťanských domů v centru Berouna na Husově náměstí. Jenštejnský dům čp. 87 byl postaven v roce 1612 Jindřichem Čížkem z Jenštejna (císařským rychtářem v Berouně), jak připomíná renesanční portál domu z červeného mramoru. Jedná se tak o nejstarší, historicky doložený a architektonicky nejcennější dům ve městě. Vedlejší dům č. p. 88 s barokním štítem byl postaven na místě gotického domu ve druhé polovině 17. století Alžbětou Salátovou ze šlechtického rodu Malinovských a v současné době slouží jako vstup do muzea.


Muzeum českého krasu
Muzeum českého krasu


Tagy: Igráček, Výstava


Přidej komentář