Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstava fotografií PHOTOCONTEST v březnu na Novoměstské radnici

Výstava fotografií - Photocontest
Výstava fotografií - Photocontest
09.03.2015 23:58 | redakce ZaKulturou.cz

V prostorách Galerie věže Novoměstské radnice se v době od 21. do 29. března 2015 bude konat výstava nejlepších fotografií studentů středních škol, žáků druhého stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií 3. ročníku celorepublikové soutěže Photocontest – součásti vzdělávacího projektu v digitální fotografii Photobase.

Otevřeno: út – ne 10 – 18 hod, vstup v souvislosti se vstupem na věž NR.

Tisková zpráva k celému projektu PHOTOBASE:

Nejrozsáhlejší vzdělávací projekt ve fotografii pro studenty středních škol, žáky 2. stupně základních škol a jejich pedagogy probíhá pod záštitou Magistrátu hlavního města Prahy .

Pořadatel: Gymnázium Oty Pavla, Praha 5 – Radotín

Partneři: Elvira, Channel Crossings, YOUR SYSTEMS

Mediální partner: Český rozhlas, Foto Video, Week of Life

PHOTOBASE je nejrozsáhlejší odborný vzdělávací projekt v oblasti digitální fotografie a informačních technologií pro studenty středních škol, žáky základních škol a pedagogy celé České republiky.

PHOTOBASE zahrnuje celorepublikovou fotografickou soutěž PHOTOCONTEST zakončenou výstavou na Novoměstské radnici, letní školy fotografování PHOTOCAMP a sekci PHOTOED, zajišťující rozšiřující vzdělávání pedagogů základních i středních škol České republiky v oblasti digitální fotografie včetně příkladů užití ve výuce informačních a komunikačních technologií (ICT).

PHOTOBASE navazuje na úspěšný sedmiletý projekt FotoAkademie.

 

HARMONOGRAM PROJEKTU PRO ROK 2015

Zahájení leden na Gymnáziu Oty Pavla

Fotografická soutěž, vkládání 1. listopad — 15. leden 2015

Fotografická soutěž, hodnocení leden — únor 2015

Slavnostní předání cen vítězům 23. březen 2015, Novoměstská radnice

Výstava PHOTOCONTEST 21. — 29. březen 2015, Novoměstská radnice

Letní školy PHOTOCAMP týdenní pobyt v Krkonoších, 16. — 22. srpen 2015

PHOTOED — fotografie ve výuce ICT 20. — 21. březen 2015

 

PATRON PROJEKTU

Ota Pavel

Novinář a spisovatel Ota Pavel, člověk s nepředstíranou láskou k životu, přírodě, sportu a k lidem měl velmi blízko k fotografii, která obrazem umí někdy nahradit tisíce slov. Jeho povídky jsou prostoupené veselím, optimismem a smutkem zároveň, nejkrásnější díla napsal v době těžké nemoci.

„Umět se radovat. Ze všeho. Nečekat, že v budoucnu přijde něco, co bude to pravé, protože je možné, že to pravé přichází právě teď a v budoucnu nic krásného už nepřijde.“

 

TÉMATA FOTOGRAFICKÉ SOUTĚŽE

I. Lidé kolem nás momentka, portrét, život v městě, člověk a práce, rodina,… maximálně 3 fotografie

II. Svět na dlani makro

maximálně 3 fotografie

III. Docela všední příběh reportáž 6 fotografií

(zajímavě zachytit nějakou událost, akci, vlastní zážitek, vystihnout atmosféru) 1 fotoreportáž

Každá fotografie musí obsahovat i svůj krátký textový příběh o tom, jak fotografie vznikla a čím byla vyfocena (do 300 znaků).

FORMA SOUTĚŽENÍ A HODNOCENÍ

Fotografická soutěž má stejná soutěžní témata pro kategorii studentů středních škol i kategorii žáků 2. stupně základních škol a jim odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Každý žák může vložit maximálně 3 fotografie do soutěžních témat I. a II. a pouze 1 reportáž do tématu III.

Vkládání soutěžních fotografií: www.photobase.cz od 1. listopadu 2014 do 15. ledna 2015.

Fotografie budou hodnoceny prostřednictvím odborné komise ve složení:

fotografové Adolf Zika, PhDr. Milan Šusta, Jan Neubert, Milan Hospodka, fotograf a dokumentarista Ivan Látal a Mgr. Zdeňka Veselá, vyučující výtvarné výchovy na Gymnáziu Oty Pavla. Hodnotí se technické provedení, základní idea, výsledná atmosféra snímku a příběh fotografie. V každém tématu budou vyhodnoceny první tři nejlepší fotografie v obou kategoriích (základní a střední školy).

Vítězové se mohou těšit na hodnotné ceny od partnerských firem.

Oblíbené týdenní soustředění v Krkonoších v době letních prázdnin od 16. 8. do 22. 8. 2015 zaměřené na výuku v oblasti digitální fotografie od jejího pořízení až po tisk a archivaci. Součástí je fotografování krajiny, portrétu, makra a architektury.

Jarní kurz „Fotografování ve výuce informačních a komunikačních technologií a výtvarné výchovy“ je zaměřen na rozšíření vzdělávání pedagogů v oblasti digitální fotografie a počítačové grafiky. Uskuteční se v termínu 20. - 21. března 2015 v budově Gymnázia Oty Pavla v Praze 5 — Radotíně.

Kurz zahrnuje základy nejdůležitějších fotografických oborů. Důraz je kladen nejen na teoretickou část výuky, ale zejména na praktickou výuku. Odbornou úroveň zajišťují profesionální foto-grafové s dlouholetými zkušenostmi.

Kurz je určen pedagogům základních a středních škol ČR.

Ohlasy účastníků kurzu v březnu 2014:

nově získané znalosti: „přehled o zásadách správné kompozice, aplikace autorských práv v podmínkách školy, řada zajímavostí o funkcích a možnostech digitálních fotoaparátů, archivace fotografií v Zoneru, vhled do Photoshopu, náměty pro výuku“

Hodnocení lektorů: „profesionální, systematický, přehledný a inspirující výklad, vstřícní, příjemní, excelentní lektoři“Tagy: Photocontest, výstava, výstava fotografií


Přidej komentář