Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstava HolešoviceNOW ukazuje, jak se žije v současných Holešovicích

Výstava HolešoviceNOW
Výstava HolešoviceNOW
03.09.2015 12:17 | redakce ZaKulturou.cz

V pražských Holešovicích byla 1.září slavnostně zahájena venkovní expozice fotografií HolešoviceNOW. Výstava na zhruba 1000 fotografiích dokumentuje, jak vidí současné Holešovice lidé, kteří zde žijí, studují nebo pracují. Tento zajímavý obrazový dokument je možné shlédnout do 26.9.2015 ve volně přístupném atriu komplexu Classic 7 v Jankovcově ulici.  

Výstava HolešoviceNOW je první lokací fotografického festivalu Fotosféra, který bude v Holešovicích probíhat celé září 2015. Více informací o festivalu a jeho dalších akcích na www.festival-fotosfera.cz

Fotogalerie holešovické komunity lidí vznikla na internetu, a to v Instagramové galerii snímků označených #holesovicenow. Lidé pod tímto hashtagem začali sdružovat snímky, které zachycují současnou podobu Holešovic. Na výstavě tak můžete spatřit fotografie, které ukazují obyčejnost každodenních cest do práce, venčení psa, posezení s přáteli, ale i lesk holešovických mrakodrapů, nových residencí nebo víkendových párty. Nechybí ani streetové fotografie, portréty oblíbené prodavačky nebo strhující pohledy z holešovických teras a střech. Dlouho však nezůstalo jen u spontánních snímků z mobilních telefonů a galerii doplnily fotografie ve vysokém rozlišení od profesionálních fotografů a kreativců z holešovických firem.

"Jsme hrdí, že se nám pro nápad dokumentovat současnou podobu Holešovic podařilo nadchnout tolik místních lidí", říká autor projektu a ředitel festivalu Fotosféra Jan Hodač. "Za několik měsíců jsme jenom na Instagramu shromáždili více než 800 fotografií každodenního života Holešovic. Další fotografie lidé posílali na facebooku nebo emailem. Jsme opravdu rádi, že se nám podařilo dotáhnout výstavu od počátečního nápadu až do tisku na velkoformátové modulové systémy a také, že se na vernisáži konečně osobně setkali lidé, kteří galerii virtuálně tvořili.  Holešovice jsou výjimečné a zaslouží si zdokumentovat právě teď, v době, kdy se toho tady tolik mění. Těším se, až si tuto kroniku budeme prohlížet třeba za 20 let, ale i na to, jako podobu bude mít za rok za dva. Ve shromažďování fotografií současných Holešovic rozhodně pokračujeme!", dodává Jan Hodač.  

Holešovice jsou pražská čtvrť plná kontrastů a velkých změn. Původní neúrodná oblast v záplavové části vltavského meandru se nejdříve změnila v jedno z nejvýznamnějších průmyslových předměstí Prahy, poté ji výhodná poloha Holešovic v tzv. širším centru předurčila k výstavbě administrativních budov i bytových komplexů. Nyní jsou Holešovice čtvrtí, kde vedle sebe naleznete starou patinu průmyslových budov, krásu řeky a přístavu i pohodlné bydlení jakéhokoli vkusu.

Holešovice si zamilovali jak zahraniční investoři, mladé rodiny i intelektuálská a hipsterská smetánka – od každého kousek naleznete na fotografiích expozice HolešoviceNOW.


Výstava HolešoviceNOW
Výstava HolešoviceNOW
Výstava HolešoviceNOW
Výstava HolešoviceNOW
Výstava HolešoviceNOW


Tagy: Holešovice, výstava


Přidej komentář