Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstava obrazů a soch SÓMA Tomáše Polcara v Libeňské synagoze

Obrazy Tomáše Polcara, foto Jiří Bouda
Obrazy Tomáše Polcara, foto Jiří Bouda
22.09.2012 17:32 |

26. září 2012 v 18. 00 zahájí v nové libeňské synagoze (stanice metra Palmovka) historička umění Lucie Šiklová výstavu obrazů a soch SÓMA Tomáše Polcara (*13. 5. 1973 Praha), žijícího a tvořícího ve Slavětíně nad Ohří u Loun. Ten  v letech 1991 až 1998 studoval AVU, kde byl žákem Huga Demartiniho, Aleše Veselého a Milana Knížáka. Výstava SÓMA je součástí cyklu výstav po židovských objektech, který začal projektem ARCHÉ v židovské pohřební místnosti v Lounech (20. 5. až 30. 8. 2012) a měl by pokračovat další instalací v Mostě, taktéž v pohřební místnosti, jež by se realizovala během rok u 2013. Součástí libeňské vernisáže  bude vystoupení kvarteta Zuzana Hanzlová (zpěv, flétna /jinak též Neočekávaný dýchánek/), Jarda Svoboda (harmonium /jinak též Traband/), Petr Tichý (kontrabas) a Michal Hrubý (klarinety /jinak též Trio Salaš, Jazz Kohnspiracy, Malé dechové cvičení a Hyvää Matkaa!/). To ve společných aranžích představí čtyři variace ve folklorně-jazzovém duchu na písně z představení Esther (na staročeský text) Karla Reinera, které bylo inscenováno za 2. světové války v terezínském ghettu, doplněnou improvizací na téma z další Reinerovy písně Milá z cyklu Tři písně milostn&eacut e; z roku 1936 a dvěma písněmi vedoucího kvarteta Michala Hrubého. Druhou hudební součástí vernisáže bude vokální skladba na Lermontovovův text s názvem 60 stran Démona lounského skladatele Jana Grunta, surrealistické vyobrazení pro  mužský (recitujícím v ruštině) a ženský hlas (znějícím v češtině). Výstava potrvá do 11. října 2012.

 

Pondělí 8. října, 19.00, promítání němých filmů s novou hudbou Jana Grunta


1. Gore Sary - režie Alexander Arkatov, Rusko 1913, 18 minut (melodrama z židovského prostředí)
2. Siluety - dvě filmové miniatury avantgardních režisérů židovského původu Jeana Eppsteina a Maxe Ophülse vyrobené ve Francii na přelomu 20. a 30. let (obě dohromady do 5 minut)
3. Le Chajim - režie Kai Hansen a Maurice Maître, Rusko 1911, 9 minut (alkoholikovo drama, název dle židovského přípitku - Na život)

4. Kvartaly predměstja - režie Grigorij Gričer - Čerikover, SSSR 1930, 50 minut (dramatický příběh mladého manželství Židovky a Ukrajince, v hlavní roli Nano Vačnadze)



Přidej komentář