Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstava Pussy Riot a ruská tradice uměleckého vzdoru v MeetFactory

Výstava Pussy Riot a ruská tradice uměleckého vzdoru
Výstava Pussy Riot a ruská tradice uměleckého vzdoru
06.02.2013 16:57 | redakce ZaKulturou.cz

Putovní výstava PUSSY RIOT A RUSKÁ TRADICE UMĚLECKÉHO VZDORU, která bude k vidění v MeetFactory od 7.února do 24.března, představí vývoj žánru ruského politického umění od performance k uměleckému aktivismu. Před Paříží a Milánem zakotví výstava na dva měsíce ve smíchovské MeetFactory.

Výstava, kterou uspořádali moskevský umělecký kritik Andrej Jerofejev, jeho spolupracovnice Alexandra Kondrašovová a umělkyně Jelizaveta Konovalovová, představuje vývoj žánru ruského politického umění od performance k uměleckému aktivismu ilustrovaný nejvýraznějšími příklady děl, videoklipů, dokumentů a ukázek jednotlivých rekvizit masových akcí.

Pro mezinárodní centrum současného umění MeetFactory zasadili autoři aktuální reflexe dění kolem skupiny Pussy Riot do širokého historického i současného kontextu ruské umělecké a aktivistické scény. Výstava dále poputuje do Paříže, Milána a dalších míst.

Vika Begaľskaja (RU), Alexandr Brener (RU), Dmitrij Bulnygin (RU), skupina Cvetofory (RU), Lusine Džaňanová a Alexej Knedljakovskij (RU), skupina EliKuka (RU), skupina E.T.I. (Tito) (RU), skupina Gnězdo (Hnízdo) (RU), Alexej Jorš (RU), Komar a Melamid (RU), Marija Kiseľovová (RU), Alexandr Kosolapov (RU), Oleg Kulik (RU), Rostislav Lebeděv (RU), Viktorija Lomaško (RU), Arťom Loskutov (RU), Vladislav Mamyšev-Monro (RU), Igor Muchin (RU), Anton Nikolajev (RU), Vikentij Nilin (RU), Maxim Novikov (RU), Anatolij Osmolovskij (RU), Boris Orlov (RU), skupina PG (RU), Pussy Riot (RU), skupina Sinije nosy (Modré nosy) (RU), Leonid Sokov (RU), Avděj Ter-Ogaňan (RU), skupina Vojna (Válka) (RU), Oľga Žitlinová (RU)

Vernisáž výstavy se koná 7. února a předcházet ji bude diskuse s Andrejem Jerofejevem v galerii Tranzitdisplay o den dříve.

Koncepce výstavy je věnována estetickým aspektům performativních akcí, jejichž společným jmenovatelem je vzdorování nátlaku: vandalismus v podobě street artu, skupinová setkání „flashmobs“, směšné stylizované fotografie, parodické videoklipy, idiotické hraní rolí v městském prostředí či performance v kostýmech známých osobností, které se objevily v ruském umění během posledních třiceti let a byly reflektovány ve videoklipech a akcích v současném mediálním světě kanonizované skupiny Pussy Riot.

Výstava PUSSY RIOT A RUSKÁ TRADICE UMĚLECKÉHO VZDORU: 7. 2. – 24. 3. 2013, diskuse s kurátorem 6. 2. v 19:00 hod. v galerii Tranzitdisplay, vernisáž 7. 2. 2013 v 19:00 hod. v MeetFactory. Více na www.meetfactory.czTagy: výstava, výstava fotografií, výstava obrazů


Přidej komentář