Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstava Srdce ve věži - Alena Kupčíková

Výstava Srdce ve věži
Výstava Srdce ve věži
17.01.2019 16:12 | redakce ZaKulturou.cz

15. 1. – 15. 2. 2019
Galerie ve vodárenské věži na Letné v Praze 7

Na Výšinách 1000/1, Praha 7 - vstup z ulice Korunovační.
Vstup zdarma.

Po rozsáhlé rekonstrukci vodárenské věže, pod taktovkou architekta Petra Hájka, kde v nových prostorách mimo jiné vznikla i nová galerie, představuje výtvarná umělkyně Alena Kupčíková svůj jedinečný a speciální projekt pro tento prostor s názvem SRDCE VE VĚŽI, v podobě interaktivní instalace, velkoformátových kreseb představ o naších srdcích a podobách lásky. Jaká by byla jejich podoba, kdyby se rázem zhmotnily v obraze? Jaké máme tužby? Ke komu vzhlížíme? Koho milujeme a komu jsme ochotni své srdce dát a čí srdce chceme vlastnit? Vnímáme Boha v podobě rodičů, partnera nebo plyšového medvěda či komiksové postavy? Naše božstvo a přání se mění s věkem.

Alena Kupčíková o svém projektu říká: „Ve mně už první vstup do věže vyvolal několik pocitů. Člověk si připadá jako pták v hnízdě a zároveň v prostoru, kde cítíte, že se odehrává něco jedinečného a proto jsem chtěla vytvořit takový pomyslný chrám, který nemusí být chrám Boží, ale přesto v něm cítíte jedinečnost okamžiku stát se hybatelem vlastního osudu, a kde bychom se měli učit přát si a vědět, že každý má možnost dosáhnout svých tužeb a přání a tím posunout svůj osud. Vodárenská věž udržovala chod života, dodávala vodu pro město, tak jako srdce udržuje chod každé bytosti.“

Každý návštěvník výstavy se stane součástí instalace, kde může napsat nebo nakreslit své přání, které vhodí do krabice a tím aktivuje svůj osud. Ve věži najdete pohlednici určenou k poslání svého přání osobě blízké svému srdci kdekoliv na světě, případně můžete své přání vyslat myšlenkou k Bohu nebo do svého srdce, protože jste ve věži a tedy i Bohu blíž. Proto tedy vystoupejte nahoru do věže a učiňte svá přání…

Pod záštitou Městské části Praha 7, místostarostky MgA. Hany Třeštíkové

Základní informace SRDCE VE VĚŽI:
Kdy: 15. 1. – 15. 2. 2019


Kde:
Galerie ve vodárenské věži na Letné v Praze 7, Na Výšinách 1000/1, Praha 7
vstup branou z ulice Korunovační.
Vstupné: vstup zdarma.
Otevřeno: po: zavřeno, út – so: od 10:00 – 18:00 hodin,  ne: zavřeno.


Pro koho je akce určená: pro malé i velké
Vstup pro vozíčkáře je do věže, bohužel, omezen! Není zde výtah. Maminky s kočárky mohou zaparkovat v budově.

Doprovodný program:
15. 1. Mezinárodní video art projekt – FEMLINK,
(animace/videa na téma Muž, Žena a Tajemství)
Hudební doprovod: David Sajvera - bicí, Vojtěch Výravský - kytara, Vítek Vancl - klávesové nástroje.
od 18:00 hodin
14. 2. Mezinárodní video art projekt – FEMLINK,
(animace/videa na téma Muž, Žena a Tajemství)
od 10:00 – 18:00 hodin
14. 2. Workshop pro děti a dospělé
Přijďte si nakreslit, namalovat, poskládat své srdce a přání. Co by v něm mělo být nebo co v něm bylo? Od 10:00 – 18:00 hodin

Femlink:  Mezinárodní video art projekt - Femlink – jedna žena, jedno video, jedna země. Výběr videí zahraničních autorek reprezentující 149 žen z 64 zemí světa, které tvoří krátká videa, animace na dané téma. V této skupině je za Českou republiku aktivní již od roku 2006 Alena Kupčíková.
Femlink vystavuje v muzeích, galeriích a kinech na všech kontinentech světa.

Alena Kupčíkové:  Absolvovala pražskou Akademii výtvarného umění, kterou ukončila titulem Ph.D. Studovala také v zahraničí: v Jihoafrické republice studovala na Technikon Natal v Durbanu a ve Francii na Pařížské École Nationale Supérieure des Beaux Art. Její dílo je velmi rozmanité stran ojedinělých a nenapodobitelných technik. Bravurně přechází od tradičních řemesel, až po multimediální technologie, které sama vymýšlí  a inovuje. Tvoří ze smaltu, českého křišťálu Preciosa a zabývá se také litografií. Její nejznámější  a naprosto ojedinělou  technikou jsou reliéfní obrazy z chloupků ženského ohanbí, za které byla mnohokráte oceňovaná i cenzurována. To vše v podobě explicitních ženských aktů  - amazonky, nymfy v doprovodu různých zvířat. Jedna z velkých instalaci byla monumentální kinetická socha Zpívající a Tančící strom, která byla celý rok 2016 prezentována v Dlouhé ulici v Praze před klubem Roxy. Mimo jiné je zakladatelkou Dne Dyslexie a autorkou Multimediálního slabikáře a testů pro prevenci dyslexie a dysortografie, za které získala zlaté medaile od Číny až po Českou republiku. Dílo této umělkyně je zastoupeno v mnoha sbírkách ve světě a také ve sbírce Národní galerie v Praze.

Něco o vodárenské věži:

Vodárenská věž na Letné  je 26 metrů vysoká pětipodlažní stavba postavená v novorenesančním slohu, která se nachází v Praze 7. Vodárenská věž na Letné byla vybudována v letech 1887 až 1888. Stavba byla součástí vodárenského areálu, který zásoboval vodou horní část Holešovic a Bubenče.
Z vodárenského provozu byla vyřazena v roce 1913.

Od té doby se dočkal komplex několika přestaveb a v původní podobě se dochovala jen věž, která je od roku 1992 památkově chráněna. Projekt rekonstrukce připravil ateliér Petr Hájek architekti.
V nejvyšším místě věže, kde byla dříve hlavní vodní nádrž, vznikla galerie. Z galerie je přístupný i ochoz kolem celé věže. Dalšími unikáty již tak inspirativního prostoru je například periskop, který je v současné době největším svého druhu v České Republice nebo Foucaltovo kyvadlo, představující důležitý experiment otáčení planety Země kolem své osy.

Vodárenská věž získala ocenění v národní soutěži Stavba roku, ale také prestižní nominace, a sice na Cenu Evropské unie za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award 2019 a na cenu za kvalitní evropskou architekturu Piranesi Award! V současné době objekt věže s okolní přístavbou slouží DDM Praha 7.



Tagy: galerie, věž, výstava


Přidej komentář