Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstava THE BEST OF CZECH PRESS PHOTO na Staroměstské radnici již od 4. března

czech press photo logo
czech press photo logo
27.02.2010 17:23 | Od 4.března do 30.dubna 2010 bude v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze denně od 10 do 18 hodin otevřena retrospektivní výstava THE BEST OF CZECH PRESS PHOTO. Výstava, doprovázená reprezentativní obrazovou publikací, se koná u příležitosti patnáctiletého trvání vrcholné novinářské soutěže a výstav Czech Press Photo. Na pět set vybraných, mezinárodními porotami oceněných fotografií předních českých a slovenských autorů tvoří obrazovou historii našeho života a světa posledního půldruhého desetiletí. Diváci tu mohou nad autentickými záběry znovu prožít takové dramatické události, jako byly např. povodně na Moravě v r.1997, na Slovensku v r.1998 nebo později v r.2002 v Čechách a samotné Praze. Mohou se opět radovat z vítězství našich hokejistů v Naganu v r. 1998 nebo našich olympioniků na OH v Atlantě v r.1996, Sydney v r.2000 , Athénách v r.2004 či Pekingu v r. 2008. Mohou být znovu otřeseni brutalitou bojovníků proti globalizaci při zasedání Mezinárodního měnového fondu a banky v ulicích Prahy v r.2000 či příslušníků policie proti účastníkům

Czechteku na Tachovsku v r.2005, anebo nelidskostí neonacistů vrcholící popálením malé Natálky na Opavsku. A z odstupu řady let mohou sledovat i proměny tváří a chování našich politiků ; zažít první projev intimního vztahu pozdějšího prezidentského páru na veřejnosti ; nahlédnout do soukromí veřejných činitelů i celebrit; sledovat vrcholné světové události, ale i příběhy z každodenního života obyčejných lidí, nahlédnout do tajů přírody i problémů životního prostředí.

Výstava samozřejmě prezentuje i všechny „Fotografie roku“, „Ceny dětí“, „Ceny diváků“, „Granty Prahy“ a ostatní pravidelně udělované ceny. Názorně dokládá i to, co tak výstižně formuloval íránský fotograf Abbas, člen legendární agentury Magnum:“Fotožurnalistika není neutrální, ale vysoce politická záležitost.“

A tak i patnáctiletá historie české novinářské soutěže Czech Press Photo má na svém kontě fotografie, které dokázaly pohnout veřejným míněním, lidskými city, svědomím, činy, ba někdy i politickým řešením. Jejich autory jsou členové redakčních týmů našich deníků, týdeníků, agentur, ale i volní fotografové spolupracující s médii. Těm všem retrospektivní výstava „toho nejlepšího z Czech Press Photo“ vzdává poctu. Ale především je určena široké veřejnosti, která v ní může spatřit zrcadlo svého života.


Výstava THE BEST OF CZECH PRESS PHOTO je otevřena denně od 10 do 18 hod. Plné vstupné 100 Kč, studenti a senioři 50 Kč, školní třídy 20 Kč za osobu.

K výstavě je vydána obrazová publikace (350 str., 580 fotografií) s „výstavní cenou“ 599 Kč.

Přidej komentář