Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Výstavu grafik Bohuslava Reynka zahájí bohatý program v duchu velikonočních oslav křesťanství

Výstava grafik - Bohuslav Reynek
Výstava grafik - Bohuslav Reynek
15.04.2014 13:54 | redakce ZaKulturou.cz

Katedrála svatého Víta se ve středu 16. dubna v 17 hodin stane úvodním dějištěm nevšedních zážitků, které nabídne bohatý program pro veřejnost, nachystaný u příležitosti zahájení jedinečné výstavy děl mistra české expresionistické grafiky Bohuslava Reynka. V den zahájení vstup na výstavu ZDARMA.

Lákavou součástí originálního pojetí otevření expozice grafik českého umělce s výstižným názvem „Reynek – Génius, na kterého jsme měli zapomenout“, se stanou slova pronesená kardinálem Dominikem Dukou a ztvárnění pašijových her znázorňujících ukřižování Ježíše Krista. Následovat bude slavnostní průvod k Valdštejnské jízdárně, kde se krátce po 18. hodině poprvé otevřou dveře k návštěvě výstavy.

„Takovým bonusem pro milovníky a obdivovatele tvorby Bohuslava Reynka je, že v tento zahajovací den mohou výstavu zhlédnout za dobrovolné vstupné,“ přibližuje atraktivní dění odpoledních hodin Richard Fuxa, jednatel společnosti BigMedia, producenta výstavy.

K zahájení unikátní kulturní události v období Velikonoc přivedl organizátory fakt, že umělcovo dílo se úzce pojí s křesťanskými tématy. Bohuslav Reynek se při své tvorbě inspiroval biblickými motivy a výjevy.

„Zejména Reynkova výtvarná produkce zůstávala na rozdíl od jeho básnického a překladatelského díla dlouho a neprávem stranou pozornosti. Ve srovnání s poslední velkou výstavou mají tentokrát Pražané a návštěvníci Prahy jedinečnou příležitost seznámit se ve Valdštejnské jízdárně s řadou dosud veřejně nevystavených prací, pocházejících z pozůstalosti Bohuslava Reynka," uvedl PhDr. Nikolaj Savický, PhD., náměstek Národní galerie v Praze.

Výstava přináší skvost české grafiky, soubor děl Bohuslava Reynka. Výtvarníka a literáta, jenž patří do síně slávy moderního umění, ale málem upadl v zapomnění.

Tak tomu chtěl jeho pohnutý osud, který nedal výtvarníkově výjimečnosti proniknout v poválečných letech přičiněním tehdejších komunistických poměrů. Přestože již tehdy mohl být rozpoznán jeho jedinečný odkaz budoucím generacím, zůstal ještě na dlouhou dobu ukryt. Umělec, který byl synem statkáře a jehož tvorba stála mimo hlavní umělecké proudy, a který si žil ve svém vlastním světě, byl přinucen k životu v jen vymezené části jeho vlastního venkovského statku v Petrkově na Vysočině. A návdavkem směl pracovat pouze jako krmič prasat a koz.

Výstava je cestou k poznání

Na dlouhá desetiletí, až na světlou výjimku jeho částečného objevení v lehce uvolněných dobách před pražským jarem roku 1968, tak nebyla dána příležitost vyniknout v očích veřejnosti jeho srozumitelnému a duchovně hodnotnému výtvarnému dílu. A přestože v zahraničí již slaví jeho tvorba významné úspěchy, doma se mu ještě ani dvacet let po revoluci nedostalo dostatečného společenského ocenění. Blížící se výstava, která ve spolupráci s Národní galerií v Praze ukáže Reynkovo dílo v celé jeho bohatosti, se tak může stát milníkem ve vnímání umělcova dědictví české společnosti.

 

„Dojmy z přehlídky jeho děl umocní důstojné prostory Valdštejnské jízdárny, kde se výstava bude od 16. dubna konat. Expozice nabídne své “nej” díky spolupráci s vnučkou Bohuslava Reynka, která výjimečně poskytne k vystavení grafiky z rodinné pozůstalosti po svém dědečkovi,” nastiňuje Richard Fuxa, předseda správní rady nadačního fondu nesoucího jeho jméno.

„Zejména Reynkova výtvarná produkce zůstávala na rozdíl od jeho básnického a překladatelského díla dlouho a neprávem stranou pozornosti.
Ve srovnání s poslední velkou výstavou mají tentokrát Pražané a návštěvníci Prahy jedinečnou příležitost seznámit se ve Valdštejnské jízdárně poprvé s řadou dosud nikdy veřejně nevystavených prací, pocházejících z pozůstalosti Bohuslava Reynka.
Je to zatím nejkomplexnější pohled  na jeho výtvarné dílo. Expozice, která je v mnoha ohledech skutečně objevná,"
uvedl PhDr. Nikolaj Savický, PhD., náměstek Národní galerie v Praze.

Budoucí návštěvníci se tak již nyní mohou těšit na grafiky, které ještě nespatřily světla výstavních prostor pro veřejnost. Načasování prezentace Reynkova díla na velikonoční období není náhodné – velikán české expresionistické grafiky se při své tvorbě inspiroval vírou námětově vycházející z

 

Bible. Duchovní pojetí respektující autorovo dílo se stane také součástí bohatého programu pro veřejnost, který bude zahájení výstavy předcházet.


Výstavu pořádá Nadační fond Richarda Fuxy společně s Národní galerií v Praze, ve spolupráci s Galerií Zdeňka Sklenáře a Nadací Reynek. Produkčně zajišťuje společnost BigMedia.

Více informací naleznete na webových stránkách www.reynek.cz



Tagy: Velikonoce, výstava, výstava grafik


Přidej komentář